anima_02_045.gif

Nástroje pro získávání observačních dat

nastroje-1

ROSSI (Rossi X-ray Timing Explorer – RXTE) je americký satelit, který snímá v rentgenové části spektra elektromagnetického záření. Družice byla vypuštěna 30. prosince 1995 a stále sbírá data, jejichž analýza přináší lepší porozumění vysoce energetickým jevům v blízkosti černých děr a  neutronových hvězd. Více informací o projektu lze nalézt na jeho internetových stránkách http://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/xte/XTE.html.

nastroje-2

NEWTON (XMM-NEWTON) je nevýkonnější satelit, který je schopen pozorovat rentgenové části spektra. Jedná se o projekt Evropské kosmické agentury (European Space Agency – ESA), který byl spuštěn 10. prosince 1999. XMM-NEWTON, který své jméno získal po jednom z nejvýznamnějších fyziků historie Siru Isaacu Newtonovi, je jedním z nejúspěšnějších projektů Evropské kosmické agentury. Více informací lze nalézt na internetových stránkách projektu http://sci.esa.int/sciencee/www/area/index.cfm?fareaid=23.

nastroje-3 CHANDRA (Chandra X-ray Observatory) je rentgenová observatoř americké NASA, která byla vynesena na oběžnou dráhu 23. července 1999. Své jméno získala pro význačném astrofyzikovi indického původu  Subrahmanyanovi Chandrasekharovi, který byl za svůj přínos astrofyzice oceněn Nobelovou cenou za fyziku v roce 1983. Observatoř Chandra má mnohem přesnější rozlišení než observatoř RXTE. Více informací lze nalézt na internetových stránkách observatoře Chandra http://chandra.harvard.edu/index.html. 
nastroje-4 HUBBLE (Hubbleův teleskop) je zřejmě nejslavnějším a nejúspěšnějším astronomickým přístrojem moderní historie. Jedná se o dalekohled, který z oběžné dráhy již 30 let zkoumá vzdálené oblasti Vesmíru v optické oblasti elektromagnetického záření. Jeho přínos k poznáni vlastností Vesmíru jako celku i jeho konkrétních objektů je nebývalý. Více informací lze nalézt na internetových stránkách projektu http://hubblesite.org/.
nastroje-5

INTEGRAL (The International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory) je projektem evropské kosmické agentury (ESA). Jedná se o družici nesoucí celkem čtyři pozorovací přístroje. Dva z nich operují v tzv. gamma oblasti elektromagnetického záření. Jeden v optické části spektra a další v rentgenovské. Tato vesmírná laboratoř operuje již od 17. října 2002 a jedná se o první misi ESA na které se podílela Česká republika, která v době startu mise ještě členem ESA nebyla. (ČR je součásti ESA od 12. listopadu 2008). Podrobnější  informace o projektu lze nalézt na jeho internetových stránkách http://www.sciops.esa.int/index.php?project=INTEGRAL&page=index.

LOFT small

LOFT (Large Observatory For X-ray Timing)   představuje rozsáhlý nový mezinárodní projekt jehož cílem je vypuštění moderní družice, která bude sbírat podrobnější a přesnější data v rentgenové oblasti spektra elektromagnetického záření při primárním zaměření na studium časové proměnosti (timing). Analýza těchto dat přinese lepší pochopení akrečních procesů, vzniků výtrysků a dalších vysoce energetických jevů v okolí kompaktních objektů.  Vypuštění družice se v současné době plánuje na rok 2020,  podrobnější informace lze nalézt na stránkách projektu http://www.isdc.unige.ch/loft/.

Joomla templates by a4joomla